شهرهای هوشمند در آینده

Smart cities are the future

0

آینده از آن شهرهای هوشمند است ، اما ممکن است  تهدیدی برای حریم خصوصی باشند

آیا می توان یک شهر هوشمند پایدار با اینترنت اشیا در آینده ایجاد کرد ، شهری که عوارض جانبی را نداشته باشد؟

ممکن است قبلاً اصطلاح “شهر هوشمند” را شنیده باشید – ایده آینده نگرانه ، آرمان شهری که ممکن است در آینده شاهد اجرای آن باشیم. در واقع ، برخی از کلانشهرها – مانند سنگاپور ، سئول ، آمستردام ، اسلو و توکیو – از قبل در راه “هوشمند” شدن گام برداشتند.

بنابراین ، چه چیزی یک شهر را هوشمند می کند؟ این برچسب هنوز کاملا انتزاعی است و ممکن است مفاهیم مختلفی را در بر داشته باشد ، اما اگر مسیر خسته کننده ای را طی کنید و در واقع Google آن را انجام دهید ، با این تعریف واحد مواجه خواهید شد: یک منطقه شهری به هم پیوسته که از سنسورهای مختلف و روش های دیگر برای جمع آوری داده ها که از آنها برای بهبود عملکرد خود استفاده می کند.

به عبارت دیگر ، شهر هوشمند مکانی است که دستگاهها به یک زیرساخت مشترک متصل می شوند. در نتیجه ، هر آنچه در آن زیرساخت اتفاق می افتد برای اهداف مختلف در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می شود ، مانند کاهش هزینه ها و مصرف منابع ، یا افزایش تماس بین شهروندان و دولت.

همانطور که ممکن است قبلاً فکر کرده باشید ، اتصال داده ها و مدیریت دسترسی به دستگاه های هوشمند نسبی است. خطرات ناشی از آن احتمالاً به بهترین وجه با نقاشی دیواری Bansky’s 2007 نشان داده شد که وی بر روی دیوار دفتر رویال میل در لندن کشید. این یک کودک را به تصویر می کشد که در حالی که توسط یک افسر پلیس و یک سگ تحت تماشای او قرار دارد ، “یک ملت زیر دوربین مداربسته” هستند. کل این قطعه به شکلی مناسب در نزدیکی یک دوربین مدار بسته واقعی قرار داده شده بود.

این در یک جامعه دموکراتیک اتفاق می افتد. اکنون ، تصور کنید که این جنبه تاریک خطرناک و غیر قابل پیش بینی برای ساخت برنامه های هوشمند شهر تحت یک رژیم استبدادی وجود دارد. در واقع ، یک مثال خوب موجود وجود دارد: سیستم اعتبار اجتماعی بدنام چین – مجموعه ای از پایگاه داده ها برای نظارت بر “قابل اعتماد بودن” افراد – که اساساً زندگی شما را 24 ساعت شبانه روز دنبال می کند ، وفاداری شما به دولت را ارزیابی می کند ، و تصمیم می گیرد که آیا شما به اندازه کافی شهروند هستید که از زمان انتظار کوتاهتر در بیمارستانها لذت ببرید و یا اولویت پذیرش و اشتغال در مدرسه را دارید.

شهرهای هوشمند بدون واسطه

پس از شش سال انجام پروژه های تحقیق و توسعه که در حال آزمایش برنامه سیستم بین سیاره ای (IPFS) ، Ethereum و Substrate برای ساخت برنامه های کاربردی اینترنت امن اشیا (IoT) بودیم ، بخشی را شناسایی کردیم که می تواند برای جلوگیری از اکثر موارد تغییر کند اثرات طراحی زیرساخت های شهر هوشمند یک نقطه ضعف دارد. هنگامی که می خواهید به خدمات / دستگاه ها دسترسی پیدا کنید (مانند اجاره اتومبیل از طریق برنامه اشتراک خودرو) ، اطلاعات شما به یک شرکت فناوری اطلاعات منتقل می شود و با بررسی آنها ، این شرکت فناوری اطلاعات تصمیم می گیرد که آیا اجازه دسترسی به خدمات خود را به شما می دهد یا خیر. در حالی که شرکت مجبور است قبل از ارائه خدمات خود خطرات را ارزیابی کند ، این روند برای کاربر نهایی عادلانه نیست. هر زمان کسی بخواهد اطلاعات را جمع آوری کند ، این امکان وجود دارد که اطلاعات بیشتری را نسبت به نیاز جمع آوری کند یا از اطلاعات حساس شما برای سود اضافی استفاده کند (مانند فروش آنها به کارگزاران داده).

خوشبختانه ، فناوری بلاکچین به ما  این امکان  را می دهد تمام جزئیات اقتصادی و فنی یک معامله داده شده را در یک معامله “اتمی” ترکیب کنیم که هیچ واسطه ای نمی تواند آن را بخواند و سوء استفاده کند. این امکان را برای افراد فراهم می کند تا با پرداخت تمام جزئیات فنی خدمات خریداری شده خود را مستقیماً به دستگاه های هوشمند (دستگاه های فروش ، ماشین ، کمد یا پارکومتر) ارسال کنند.

حال ، تصور کنید که همه این دستگاه ها از طریق ارسال پیام زنجیره ای (XCMP) به یکدیگر متصل شده و کاملاً با یکدیگر هماهنگ شده اند و معاملات شما را تنها با یک هدف تجزیه و تحلیل می کنند: ارائه خدمات بهتر. علاوه بر این ، دستگاه های اینترنت اشیا دارای قابلیت Polkadot می توانند امنیت حاصل از طریق زنجیره رله – مولفه اصلی شبکه آن – و سایر مکانیزم های پیچیده ای را که با طراحی از اکثر بردارهای حمله جلوگیری می کنند ، به اشتراک بگذارند.

اجرای یک شهر هوشمند از طریق بلاکچین به معنای هزاران تراکنش در دقیقه است ، چیزی که شبکه متراکم Ethereum قادر به مدیریت آن نیست – حداقل در مرحله فعلی. از طرف دیگر ، Polkadot می تواند مقیاس پذیری اقتصادی و معاملاتی را فراهم کند ، زیرا یک مجموعه معتبر اعتبار سنج را قادر می سازد تا چندین بلاکچین را ایمن کرده و معاملات را به طور مساوی در سراسر آنها گسترش دهد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .