خطر فورک در اتریوم

0

خطر فورک در  اتریوم

گث ( Geth )  معتبرترین نرم‌افزار برای اتصال به بلاکچین اتریوم است.

هفته گذشته آسیب‌پذیری مهمی در کلاینت گث کشف شد و توسعه‌دهندگان اکیدا توصیه کردند که تمامی نودها ، نرم‌افزار خود را به جدیدترین نسخه آن ارتقا دهند . با این حال از آنجا که برخی از نودها نرم‌افزار خود را ارتقا نداده‌اند ، شبکه اتریوم با خطر فورک شدن مواجه شده است.

تیم توسعه کلاینت گث در 24 آگوست ( 4 شهریور)  نسخه فوری رفع‌شده این مشکل امنیتی را منتشر کرد . این مشکل امنیتی موجب میشد برخی از کاربران نتوانند بلاک جدیدی به شبکه اضافه نمایند . گث ( Geth ) معتبرترین نرم‌افزار به منظور اتصال به شبکه اتریوم است که تقریبا توسط 75٪ از کاربران استفاده می‌شود.

تیم  Go Ethereum  در 18 آگوست متوجه یک آسیب پذیری شدند و در توییتر اعلام کردند که تیم توسعه‌دهنده گث به زودی این مشکل را با انتشار نسخه جدید و فوری کلاینت  Geth  حل می‌کند. با این حال جزییات این مشکل امنیتی برای جلوگیری از حملات احتمالی فاش نشد.

پیتر سیلاگی  ( Peter Szilagyi ) رهبر تیم توسعه اتریوم در 24 آگوست در گیت‌هاب عنوان کرد جزییات این مشکل امنیتی بعدها اعلام خواهد شد تا قبل از آن نودها و پروژه‌های وابسته زمان کافی برای ارتقا نرم‌افزارهای خود در اختیار داشته باشند.

با این حال به نظر می‌رسد تعدادی از کاربران به این مشکل امنیتی پی‌برده‌اند و در حال حاضر در حال بهره‌برداری ( اکسپولیت ) از نسخه‌های قدیمی‌تر نرم‌افزار گث هستند.

با اینکه تیم  Geth  تاکید کرده بودند که تمام کاربران نرم‌افزار خود را به آخرین نسخه گث ارتقا دهند اما با این حال تنها حدود 36  از نودها با توجه به آمار ethernodes.org  نرم‌افزار خود را به آخرین نسخه آپدیت کرده‌اند.

این اولین باری نیست که بلاکچین اتریوم به دلیل استفاده کاربران از نسخه‌های قدیمی‌تر کلاینت گث، با تهدید فورک شدن روبرو می‌شود . در نوامبر 2020  شبکه اتریوم با مشکل مواجهی روبرو شد و توسعه‌دهندگان اعلام کردند این مشکل به دلیل نبود ارتباطات کافی بین نودها است. به این دلیل که آنها از اهمیت به‌روزرسانی مطلع نیستند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .