درام OKEx ضعفی در زیر ساخت بازار Crypto به نمایش می گذارد

Crypto Long & Short: The OKEx Drama Exposes a Weakness in Crypto Market Infrastructure

0

درام OKEx ضعفی در زیر ساخت بازار Crypto به نمایش می گذارد

در این هفته درام مبادله ای بیشتری بازارهای رمزارز را تکان داد.

OKEx ، یکی از بزرگترین مبادلات رمزارز فیات ، کلیه برداشت ارزهای رمزپایه شده را به حالت تعلیق درآورد و گفت یکی از افراد اصلی صرافی “از بورس خارج شده است” زیرا “در حال حاضر با یک اداره امنیت عمومی در تحقیقات همکاری می کند.

با پیگیری کیفرخواست های BitMEX از دو هفته پیش ، این مطمئناً توجه بازار را به امنیت پروتکل های برداشت از مبادلات بزرگ معطوف خواهد کرد.

در آن زمان ، ممکن است نگرانی های برداشت از سطح BitMEX ، یکی از بزرگترین مبادلات مشتقات در صنعت ، متوقف شود. پروتکل برداشت به تعداد مشخصی از امضاهای مجاز احتیاج داشت و یکی از امضا کنندگان مجاز دستگیر شده بود. نگرانی ها بی اساس بود و برداشت ها بدون هیچ مشکلی ادامه داشت ، اما این احتمال که اکنون با واقعیت OKEx همراه است ، نشانه منحصر به فرد بودن زیرساخت بازار دارایی  هایی رمزارز است.

مشاغل زیرساختی بازار سنتی از خطر نظارتی معاف نیستند. اما در بازارهای سنتی ، مشتریان وجوه خود را مستقیماً در مبادلات واریز نمی كنند. آنها این کار را از طریق کارگزاران انجام می دهند. به عنوان مثال ، حتی اگر یک کارگزار ورشکست شود ، تفکیک وجوه به این معنی است که بانک کارگزار می تواند وجوه خود را به مشتریان بازگرداند.

بازارهای رمزارز به این روش کار نمی کنند. کارگزاران هنوز یک ویژگی نیستند و وجوه مشتری معمولاً توسط بستر صرافی نگهداری می شود. وقتی نوبت به دارایی های رمزارز می رسد ، حتی بانکی وجود ندارد که بتواند به دستور مقامات برای بازگرداندن وجوه کار خود را انجام دهد.

این مسئله همچنین کنایه از این است که یک صنعت متولد شده با اخلاق غیرمتمرکز تحت سلطه مشاغل متمرکز و آسیب پذیری متمرکز است را برجسته می کند. در حالی که صرافی ها اغلب دارای پروتکل های چند سیگنال هستند (که اجازه می داد برداشت های BitMEX حتی در صورت عدم دسترسی یک امضاکننده ادامه یابد) ، به نظر می رسد همه این کار را نمی کنند.

در حالی که بازارهای سنتی مشارکت کنندگانی را دارند که در حوزه های قضایی تنظیم شده، اندکی فعالیت می کنند ، این مشاغل مانند بازار رمزگذاری بر بخش بازار خود تسلط ندارند.

مسئله دیگری که مطرح می شود، حوزه صلاحیت قضایی است. مقر OKEx در مالت ، بخشی از اتحادیه اروپا است ، اما مقر اصلی آن در هنگ کنگ است. پس از انتشار گزارش اولیه CoinDesk ، رسانه های چینی گزارش دادند که بنیانگذار Star Xu از بازداشت پلیس در شانگهای آزاد شده است. هنوز اتهامات دقیق مشخص نیست و این شرکت در بیانیه ای از طریق ایمیل گفته است که هیچ ارتباطی با OKEx ندارند. شایعاتی (هنوز تأیید نشده) درمورد پولشویی مطرح شده است – صحت  اتهامات این موارد ،  را کدام حوزه قضایی باید مطرح کند و مالت تا چه اندازه باید درگیر آن باشد؟

رسانه های چینی همچنین گزارش کردند که بازداشت Xu نتیجه اختلاف سرمایه گذاران بر سر تسویه های اجباری ، خرابی سیستم و کنترل OKEx در اوضاع بوده است. این شرکت ادعا کرده است که از چنین مشکلی اطلاع ندارد.

علاوه بر این ، ساختار سازمانی OKEx به طور ناامیدکننده ای گیج کننده است – Xu همچنین بنیانگذار OKCoin که در سانفرانسیسکو مستقر است میباشد و همچنین مدیرعامل OK Group و طبق مشخصات LinkedIn در San Francisco مستقر است. برخی گزارش ها می گویند وی توسط پلیس دستگیر نشده است ، زیرا از آنها محافظت کرده است. برخی دیگر می گویند که وی دو هفته پیش بازداشت شده و از آن زمان تاکنون نبود. OKEx معتقد است كه Xu دیگر نماینده شركت نیست . در اوایل سال جاری از گروه OK خارج شد. این امر باعث می شود تعلیق برداشت غیرقابل توضیح باشد.

این وضعیت هم نارسایی نسبی بازارهای رمزارز و هم میزان پیشرفت آنها را برجسته کند. این به ما یادآوری می کند که بازارها هنوز نابالغ هستند زیرا در بسیاری از سیستم عامل های سیستمی هنوز حمایت های نسبتاً کمی از مشتری در جریان است. بازار هنوز به طور عمده خرده فروشی است ، که به رشد سیستم عامل هایی که مطابقت دقیق با الزامات پاسخگویی و سرمایه گذاران نهادی را ندارند ، دامن زده است.

با این حال ، این همچنین به ما یادآوری می کند که بازارهای رمزارزاز نظر انعطاف پذیری و انطباق تا چه حد پیش رفته اند. قیمت بیت کوین (BTC) در ابتدا کمی بیش از 2٪ کاهش یافت ، کمتر از افت تقریبا 4٪ در پشت خبر کیفرخواست BitMEX در 1 اکتبر. همانطور که تایپ می کنم ، این علائم ثابت نگه داشتن 11300 دلار را نشان می دهد- محدوده 11،350 دلار

در واقع ، قیمت UNI $ ، رمزگذار ارائه دهنده نقدینگی غیرمتمرکز Uniswap ، در ابتدا تحت تأثیر خبر قرار گرفت اما پس از آنکه سرمایه گذاران در مورد تأثیرات بالقوه فکر کردند ، تقریباً 15٪ بازگشت.

در همین حال ، توکن های صادر شده توسط بورس های رمزارز متمرکزتر مانند Binance (BNB) و FTX (FTT) به ترتیب 5٪ و 3٪ کاهش یافتند و در زمان نوشتن آنها هنوز بازگشتی ندارند.

اغلب اوقات شما نمی توانید قبل از چشمان خود تماشا کنید که چگونه پویایی زیرساخت های بازار تغییر می کند. اما ، همانطور که در صنعت خود می گوییم ، یک سال در رمزارز مانند 10 سال در امور مالی سنتی است.

بازار رمزارز گسترده تر و جالب تر از آنچه تصور می کنید میشود:

ما در این هفته اولین رویداد خود را با محوریت Ethereum برگزار کردیم ، که سرمایه گذاران ، تحلیلگران و سازندگان از گوشه و کنار صنعت را گرد هم آورد تا درباره دومین اکوسیستم رمزارز بزرگترین کلاهبرداری بازار و تغییر فناوری آینده آن بحث کنند.

من میزبانی از رهبران زیرساخت های بازار رمزارزرا در اختیار داشتم تا در مورد جنبه های مالی خارج از زنجیره ای Ethereum – بازارهای آن ، محصولات قابل معامله ، سرمایه گذاران و چشم انداز صحبت کنم. ما وقت آن را نداشتیم که به هر آنچه دوست داشتم بپردازیم ، اما در اینجا برخی از کلیدهای اصلی آورده شده است:

Ethererum در حال تبدیل شدن به یک سطح شیب دار است

بیت کوین همچنان دارایی رمزارز اصلی سرمایه گذاران است ، زیرا بیشترین میزان نقدینگی را دارد و بیشترین مکان و فرصت های تجاری را دارد. با این حال ، طبق گفته مایکل Sonnenshein ، مدیر عامل Grayscale Investments (مانند CoinDesk ، متعلق به گروه Digital Capital) ، تعداد فزاینده ای از سرمایه گذاران سنتی توسط پتانسیل مالی غیرمتمرکز و ارزش پیشنهادی Ethereum به عنوان بستری برای کاربردهای نوآورانه بازار جذب می شوند. ارز ETH آن در حال تبدیل شدن به یک سطح شیب دار است.

رشد سرمایه گذاران ETH را می توان در تعداد آدرس هایی با تراز غیر صفر مشاهده کرد که تقریباً 40٪ از ابتدای سال افزایش داشته است.

نوسان یک ویژگی است ، نه یک اشکال

بسیاری از سرمایه گذاران نوسانات را مانعی برای سرمایه گذاری دارایی های رمزارز می دانند. برخی از تنظیم کنندگان از آن بهانه ای برای محدود کردن دسترسی سرمایه گذاران خرد که ممکن است با خطر غیرمنتظره ای روبرو شوند استفاده می کنند. در واقع ، دارایی های رمزارز بیشتر  از دارایی های سنتی نوسان بیشتری دارند – اما این ویژگی بیشتر از یک اشکال است.

هر دو Sonnenshein و Thomas Chippas ، مدیرعامل پلت فرم دارایی رمزارز ErisX ، اشاره کردند که پایگاه مشتری آنها طیف گسترده ای از استراتژی های سرمایه گذاری را شامل می شود ، از جمله معاملات آربیتراژ ریسک. این بدون شک یک ویژگی در بازار است ، زیرا معامله گران و صندوقهای سرمایه گذاری برای نوسانات بیشتر از آنچه در بازارهای سنتی می یابند جستجو می کنند ، زیرا ، به خوبی مهار شده ، می تواند بازدهی بالاتری داشته باشد. رشد نقدینگی در بازار مشتقات رمزارز ، هم در حجم و هم در طیف وسیعی از محصولات و سررسیدها ، نشان می دهد که استراتژی های پوشش بیشتر پیچیده تر می شوند ، که تجارت نوسانات افزایش بازده را امکان پذیر می کند.

موسسات در اینجا هستند”

“دیوار عظیم پول نهادی” که برخی از مفسران بازار رمزارز چند سال پیش پیش بینی کرده بودند ، محقق نشد. اما این بدان معنا نیست که “نهادها” در اینجا نیستند.

هر سه هیئت داوران اذعان می کنند که بازارهای رمزارز هنوز عمدتا خرده فروشی هستند ، اما سرمایه گذاران نهادی نقش فزاینده ای در نقدینگی و شکل گیری توسعه زیرساخت های بازار دارند.

Grayscale Investments ، که مشتریان آن عمدتا سرمایه گذاران نهادی و حرفه ای هستند ، در اوایل هفته جاری با بیش از 1 میلیارد دلار درآمد در سه ماه 2019، بیش از چهار برابر مبلغ Q3  ، بهترین سه ماهه خود را در اوایل هفته اعلام کرد.

در همین هفته ، پرایس واترهاوس کوپرز (PwC) گزارشی منتشر کرد که نشان می دهد بیش از 1.1 میلیارد دلار از پول سازمانی در قالب سرمایه گذاری های خطرپذیر به صنعت وارد شده است. و JPMorgan یادداشت سرمایه گذاری در بیت کوین را برای مشتریان سازمانی خود منتشر کرد.

یک اکوسیستم در حال رشد از نظر بلوغ و فرصت

به طور کلی ، این رویداد نشان داد که اکوسیستم دارایی رمزارز چیزی بیش از بیت کوین است. گرچه این ممکن است بزرگترین ارز رمزپایه شده باشد ، نوآوری ، ایجاد و ساختار در حال ظهور در مورد سایر دارایی های رمزارز مانند ETH ، مطمئناً توجه طیف وسیعی از سرمایه گذاران را به خود جلب می کند – نه فقط کسانی که می خواهند منابع رمزارز خود را متنوع کنند (ETH در سال جاری بیش از بیت کوین عملکرد بهتری داشته است ، + 194٪ در مقابل + 60٪) ، اما همچنین کسانی که وقت می گذارند تا ارزش پیشنهادی دارایی های جایگزین را به عنوان فرصت های فردی درک کنند.

به عبارت دیگر ، سرمایه گذاران به طور فزاینده ای متوجه خواهند شد که دارایی های رمزارز بیش از یک گروه دارایی جایگزین است. آنها مجموعه ای از ایده های جذاب هستند که به پویایی غیرمعمول بازار پاسخ می دهند تا فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد نه تنها تولد نوع جدیدی از ارز مبادله ای ، بلکه ظهور تکنیک های جدید ارزیابی و استراتژی های نمونه کارها را نیز ایجاد کنند.

کسی هنوز می داند چه خبر است؟

به نظر می رسد اگر اثبات این باشد که بازارهای رمزارز می توانند سریع حرکت کنند ، عملکرد سالم نشان داده شده در نمودار زیر در عرض چند دقیقه هنگامی که OKEx مبادله رمزارز تعلیق نامحدود برداشت را اعلام کرد (که ممکن است با خواندن این مقاله دوباره بازسازی شده باشد) .

با این افت قیمت ، که نسبت به یک سال قبل نسبتاً بی صدا بود ، بگوییم هنوز بازارهایی داریم که در یک نوار ثابت حرکت می کنند و در انتظار نشانه های دیگری از خوش بینی واکسن / محرک یا بدبینی همه گیر / رکود / تورم هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .