در نبرد نهایی علیه تهدید و اجبار دولت ( رمزارزها ) بحث آخر برای آزادیخواهان است

Crypto Is the Libertarian Cheat Code in the Final Battle Over State Coercion

0

 

در نبرد نهایی علیه تهدید و اجبار دولت (  رمزارزها  )  بحث آخر برای آزادیخواهان  است ..

حداقل شرط آزادیخواهان این است که در بازی بزرگ اقتصاد جهانی  ، پیروزی نهایی برای رمزارزهای اصلی باشد  که توانایی صدور پول مشروع  را دارد .

پرستون بیرن ، وکیل دادگستری و بنیانگذار استارت اپ  به    CoinDesk  گفت ؛ هرکسی که به اندازه کافی و یا طولانی مدت در  رمزارزها  بوده است ، و شما بخواهید سطحی را خراشیده کنید یک رادیکال سیاسی بسیار متعهد پنهان میشود .

از نظر بیرن ، آزادیخواهی رابطه اصلی در هسته فلسفی رمزارزها میباشد ؛

سایفرپانک =  سایفرپانک ها  میخواهند برمیزان شناخت هرکسی کنترل داشته باشند ،  اما آزادیخواهان  دستورکار و برنامه عمیق تری دارند ؛ آنها میخواهند هرنوع زورگویی را از بین ببرند .  پس بنابراین منطقی است که آزادیخواهان به یک فناوری جدید گرایش پیدا کنند ( توانایی تعیین پول که همه ما با یکدیگر استفاده کنیم ) و این  دولت های ملی  را تضعیف میکند .

این دو دیدگاه همیشه درهم آمیخته شده اند ، همانطور که فرستاده اینترنت و مهندس اولیه اینتل ( تیموتی می ) در سال  1994     Cyphernomicon  را تصدیق کردند .

نیک کارتر از    Castle Island Ventures   به   CoinDesk  گفت ؛ صنعت رمزارزها  فقط در مورد یک سیستم پرداخت صحبت نمیکند بلکه  در بیشتر موارد ، در خصوص یک سیستم پولی صحبت میکند . کارتر گفت ؛ این موارد سیاسی و عمیقی میباشد که هر کسی که سیستم پولی را اداره میکند از نظر شکل ظاهری جامعه  از نفوذ زیادی برخوردار است .

رمزارزها فن آوری فلسفی یا شاید فلسفه فناوری میباشد .

 

فکرکردن درمورد پول ..

گذشته از پرداخت ها ، در تعریف پذیرفته شده عمومی _ پول همچنین  واحد اصلی حساب و راهی برای ذخیره ارزش را  فراهم میکند .

پولی که میتواند آزادانه در جریان باشد و عرضه آن گسترش پیدا نکند  میتواند به این دلیل باشد که یک سیاستمدار میخواهد برخی از بزرگراه ها و هرم ها را بسازد یا به برخی مشاغل بدون نمایش اعطا میکند درست به قلب آنچه آزادیخواهان در مورد آن هستند میرسد . در سال  1997  و در کتاب ( فرد مستقل = نوشته جیمز دیل دیویدسون   و  ویلیام ریس موگ  ) پیش گویی شده بود ؛ آینده ایی که در آن غیرنظامیان برای یک کشور خرید میکنند همانند این است که  آنها  برای تامین کنندگان برق در بازارهای بی نظم خرید کنند .

این کتاب پیش بینی کرد که  پول  نقش اساسی در تضعیف اقتدار دولت  را دارد ، بیشتر به دلیل ترجیح دولت یا ملت است که بصورت مدام ارزش پول خود را پایین میاورند . و نکته قابل توجه این است که آنها پیش بینی میکردند ( پول اینترنتی ) کلید لغو این کارها باشد . آنها نوشته بودند ؛

این شکل جدید شانس پول را مجددا تنظیم میکند و ظرفیت دولت های ملی جهان را برای تعیین اینکه چه کسی به یک فرد مستقل تبدیل میشود کاهش میدهد . بخش مهمی از این تغییر بدلیل تاثیر فناوری اطلاعات در آزادسازی دارندگان ثروت از سلب مالکیت و از طریق تورم ایجاد خواهد شد .

این استدلال مبنی براین است که  اینترنت نحوه انتقال ارزش را تغییر میدهد و بنظر میرسد این یک نوع گسترش طبیعی میباشد ،

( فردریش هایک ) اقتصاددان و متولد اتریش است ، که کتاب پرطرفدار ( مقصد پول ) را منتشر کرد و امروزه شاهد آن هستیم که  در این کتاب  فرم های خصوصی را منتشر کرده بود  که در آن  رقابت به صورت این است که سروصداهای رایج  در  زنجیره پول ها  ثابت و پایدار میباشد .

این فیلسوف اقتصاددان مدتها قبل از وایت پیپر  ساتوشی  نیز ، طرفدار تمرکز زدایی بود ، و ادعا میکرد که برنامه ریزی مرکزی دست و پا گیر و پرطرفدار است .

هایک در مقاله خود  ( استفاده از دانش در جامعه ) در سال  1945 نوشت ؛ ما به تمرکز زدایی احتیاج داریم زیرا فقط از این طریق میتوانیم اطمینان حاصل داشته باشیم  که دانش  در مورد شرایط خاص زمان و مکان بلافاصله مورد استفاده قرار خواهد گرفت ”

 

از نظر هایک چگونه افراد فعالیتهای خود را هماهنگ می کنند؟ آنها این کار را با قیمت انجام می دهند.

بازار مجموع اقدامات داوطلبانه انسان میباشد و اگر کسی بدون اجبار  عملی را انجام دهد بخشی از بازار محسوب میشود .

باداشتن قیمت ها ، مردم می توانند دانش خود را در مورد عرضه و تقاضاهای محلی در سیستم قرار دهند بدون آشکار ساختن  دقیقاً آنچه را که می دانند ، دقیقا به همان اندازه که اثبات  دانش صفر به شخص اجازه می دهد بدون افشای اطلاعات بیش از آنچه ضروری است ، به یک سوال پاسخ دهد .

هایک 75 سال پیش نوشت: ” امروز تقریباً نوعی کفر است که بگوییم دانش علمی  ، مجموع دانش ها  نیست “.

” اما اندکی تأمل نشان خواهد داد  سوالی وجود دارد که مجموعه ای از دانش بسیار مهم  اما غیر سازمان یافته وجود دارد که نمی توان آن را علم  به معنای آگاهی از قوانین کلی دانست و آن (  آگاهی از شرایط خاص زمان و مکان )  میباشد .

توانایی هماهنگی جامعه برای جهان بینی آزادیخواهان بسیار مهم است و نه از طریق سیاست بلکه به طریقی ساده از طریق سیگنالهای قیمت میباشد و بسیاری گمان می کنند که مثلا  این سیگنال های قیمتی توسط  دولتی که قدرت زیادی برای تأثیرگذاری در مقیاس کلان اقتصادی دارد ، تاثیر گرفته است .

از این نظر ، بهتر است چنین سیگنالهایی از طریق یک سیستم اقتصادی ( مانند بیت کوین )  که نسبت به شرایط خاص یک لحظه تاریخی بی تفاوت است ، به گردش دربیایند .

رمزارزها مانند آجر هستند …

آزادیخواهی تا آنجا توسعه یافت که مسئله را کشف کرد و راه حل  (  دولت در مقابل بازار )  را تعریف کرد .

فیلسوف ( ساموئل کونکین ) در سال  1980 بیانیه جدید آزادیخواهی را نوشت ؛ ( بازار مجموع اقدامات داوطلبانه انسان است و اگر کسی بدون اجبار عملی را انجام دهد بخشی از بازار محسوب میشود ) و بنابراین اقتصادبخشی ، آزادیخواهی محسوب شد . مانند بازی   Legend of Zelda  که در آن پیرمرد به  ( لینک  ، قهرمان  شمشیر سفید  )  دست داد ، { بلاکچین همان چیزی ست که آزادیخواهان را قادر میسازد کمی اقتصاد خود را گسترش دهند . }تا قبل از  رمزارزها  آزادیخواهان شروع به ساختن چیزهایی میکردند که در واقع مردم از آنها استفاده کنند تا از این طریق بتواند ارزش های  آنان را انتقال دهد .

موفقیت انجام این کار  ، باعث شد که مدیرعامل یک شرکت تجاری عمومی  بنام ، Overstock.com ، هنگامی که برای اولین بار  در گردهمایی بیت کوین داران  با اریک وورهیس ، بنیانگذار  ShapeShift   روبرو شد  ، چندین بار تعظیم کرد  تا بگوید   ” من شایسته نیستم “.

 

Voorhees  در   اقتصاد رمزارز-آزادیخواهانه   یک گوشه قابل توجه ایجاد کرد و بنیانگذار   Overstock می توانست آن را ببیند . شرکت Voorhees  در  هدف خود با مشکلاتی روبرو شد ، اما به سرعت حرکت می کند تا با ارزش های بنیانگذار خود مطابقت داشته باشد .

در همین حال ، مهندس نرم افزاری که به EOS  قدرت می دهد ،

کار بر روی آن را متوقف کرد  زیرا واقعیت با نظرات او در مورد تقدم آزادی فردی مطابقت نداشته است .

فکرکردن بروی یک راه حل ..

خالق  بیتکوین  تصمیم گرفت که یک منبع ثابت داشته باشد : 21 میلیون کوین . به همین ترتیب ، دیگر هیچ DAI  در دنیا وجود ندارد ، زیرا کاربران  MakerDAO  مایل به ارسال وثیقه برای وام گرفتن هستند .

اینها فقط گزینه های طراحی نیستند بلکه  بیانیه  بشمار میروند .

کارتر ادعا کرد که   “زنجیره های بلاکی  جالب است که تمایل به توسعه نسبتاً خوبی در مورد جامعه دارند و سپس این در پروتکل آنها آشکار می شود .”

امروزه  دسته ای از فلاسفه وجود دارد  که اهل اینترنت هستند . از نظر برخی از این متفکران  ارزهای رمزپایه  فقط یک نرم افزار نیستند بلکه راهی برای ابراز عقیده در مورد دنیای اجتماعی نیز هستند .

اینها راه جدیدی برای تشویق مردم به انجام نوعی از بازی با روش های جدید هستند .

بیت کوین چهره واقعی سیستم بانکی را که همه چیز در  انحصار آنها بود را نشان داده است .

Ole Bjerg   فیلسوف دانشکده بازرگانی کپنهاگ میباشد که درباره پول ، از جمله  بیت کوین ، مطالب زیادی نوشته است. او  و بیرن خاطرنشان كردند كه بدبینی آزادیخواهان  فراتر از دولت است و به شرکتهای عظیمی که برای ادامه کار به آن اعتماد می کنند.در گفتگو با CoinDesk  ، Bjerg   بیت کوین را در تضاد با  صنعت بانکداری قرار داد ، که به گفته وی هیچ محکومیتی ندارد . ” بانک ها و سیستم مالی ، آنها خودشان را به تصویر می کشند ” آنها میگویند ما سرمایه دار هستیم . ” نوآوری  خوب است ، ما به رقابت و نوآوری نیاز داریم “. اما در حقیقت وقتی کارآفرینان سعی میکنند با یک تازه کار رقابت کنند ، روش ناامید کننده برای مدیریت پرداختها ،  Bjerg ادامه میابد ، سپس ناگهان بانک ها تبدیل به سوسیالیست های دولتی می شوند و می گویند : نه ، نه ، فقط می توانیم یک ارز داشته باشیم . آنچه من می بینم بیت کوین است ، چهره واقعی سیستم بانکی را به نوعی نشان داده است که همه چیز در انحصارشان بود .جیمز الیس فیلسوف و دانشمند مستقلی میباشد که مدتی است روی ارزهای رمزپایه سرمایه گذاری می کند  ، الیس در نزد پیروان خود به صورت آنلاین بیشتر با نام Meta-Nomad  شناخته می شود . وی اشاره کرده است که پروژه  ارزهای رمزپایه شده  ” از ابتدا به نوعی فلسفی  (  نه بصورت هرج و مرج بلکه جدا  )  عنصری از پشت سر گذاشتن چیزی و یافتن فضای خود بوده است .  الیس معتقد است ارزهای رمزپایه شده  در یک موضوع بزرگتر  که او دوست دارد دنبال کند  (  یعنی خروج )  جا میگیرد .سایفرپانکس بیان روش هایی را برای شهروندان آغاز کردند  تا فعالیت های خود را از نظر دولت  ناخوانا جلوه دهند ، و  ورود  بیت کوین  آینده ای را رقم زده است  که حتی میتوان کل اقتصاد را برای مقام داران این دنیا نامرئی سازد .

الیس گفت : ” اگر می توانید ارز شخصی خود را محاصره كنید ، بدون تردید می توانید دولت خود را نیز محاصره كنید .” این ایده ای است که سایپرپانک ها و آزادیخواهان در آن مشترک هستند ، اما همه آزادیخواهان سایپرپانک نیستند و همه سایپرپانک ها آزادیخواه نیستند .

مفهوم آزادیخواهی …

اگر آزادیخواه قهرمان نوعی بازی  Mega Man-esque  باشد ، قهرمان پس از به پایین کشیده شدن توسط رئیس نهایی ،  چه می کند ؟ وی اعلام می کند : دیگر رئیس نخواهید داشت .

رئیس ها  در  بازی های ویدیویی افسانه ایی  با یک چیز تعریف می شوند : قدرت آتش .

از نظر آزادیخواهی ، هیچ راهی برای رئیس بودن وجود ندارد .

مدیر عامل شرکت  Chainstone Labs  و میزگرد مشترک  Satoshi  ( بروس فنتون )  در مصاحبه ای با  CoinDesk گفت : ” یکی از اهداف من وقتی در مورد سیاست با مردم صحبت می کنم این است که آنها را وادار به دیدن اسلحه در اتاق کنند “.  فنتون   که یک  OG  در زمینه بیت کوین و آزادیخواهی است ، برای بیان دیدگاه خود سرمایه گذاری میکند .

جهان به کارورزانی مانند  Fenton  و نظریه پردازانی نیاز دارد که بتوانند به همسفران کمک کنند تا مراحل بعدی را پس از پیروزی تصور کنند .  Travis Corcoran  رمان نویسی مجرب  است که خود را  ”  آشوبگر سرمایه دار کاتولیک  ” توصیف می کند .

او به  CoinDesk  گفت : یک فلسفه حداقل یکی از دو چیز را ارائه می دهد : ” راهی برای درک جهان ” یا  ”  راهی برای فکر کردن در مورد اینکه زندگی خوب چیست ” .

Corcoran  که قبلاً یک توسعه دهنده نرم افزار بود ، در همان روز در لیست پستی cypherpunk  قرار داشت و ارز رمزپایه شده به او فروخته شد ، اما او بیشتر به عنوان نویسنده سری آریستیلوس ( نوعی آزادی خواهی در فضا ) شناخته میشود . Cryptocurrency  هنوز در کتاب هایش نیامده است ، اما او قول داده است که این امر محقق شود .

 

کورکوران گفت : ” آزادیخواهی حتی نمی خواهد در مورد درک جهان صحبت کند .”  ” آزادیخواهی میخواهد بگوید : بهترین راه برای تعامل با یکدیگر ، بدون زور و بدون کنترل از بالا به پایین است .”

مفهوم فرار از زور یا اجبار چندین بار در گزارش این مقاله پدیدار شده است و کلیدی میباشد . لیبرتاریایی ها در بسیاری موارد اختلاف نظر دارند ، اما آنها در مورد ( اصل عدم تخطی ) اجماع دارند که نباید از این نیرو علیه مردم یا اموال آنها استفاده شود .

به همین ترتیب ، پرستون بیرن گفت : ” آزادیخواهی به شما دستور نمی دهد که کاری انجام دهید . این به شما دستور می دهد که دستور ندهید . ”

 

آرتور بریتمن ، مهندس و معمار زنجیره بلاک حاکمیت گرا Tezos ، آن را به روشی دیگر بیان کرده است ،  وی گفت :

” چیزی كه آزادی گرایی را برای من تعریف می كند رضایت است ، ما یک گونه از  اجتماع هستیم و هدف ما همکاری با یکدیگر است .  ”

به گفته بریتمن ، نکته خوب در مورد  Tezos   این است که هیچ کس مجبور به استفاده از آن نمی شود . و تاکنون ، همین امر را می توان در مورد تمام بلاکچین ها گفت ، اگرچه  به یکباره همه شرط بندی ها خاموش شد ولی  ارزهای دیجیتال بانک مرکزی  بوجود خواهند آمد .

آزادیخواهی همیشه دارای روشی ساختگی است که خودتان  باید انجام دهید که بدون شک برای بسیاری از افراد خسته کننده میباشد . این نوعی تفکر است که می تواند گروهی از کارآفرینان را به تلاش برای یافتن یک مکان خیالی در یک کشور دیگر یا در قاره دیگر سوق دهد ، اما فقط به یک جنگ ناامیدکننده تبدیل می شود .

در حقیقت ، رمان نویس مورد علاقه این فلسفه می تواند   (  رابرت هاین لاین ،  داستان نویس علمی تخیلی باشد ، ) نویسنده هر دو داستان عشق آزادانه ، ” ( غریبه در یک سرزمین عجیب )” و چشم انداز انقلابی ، ( ماه یک معشوقه خشن است ) . هاینلین انتظارات زیادی را که از اخلاقیات انجام می شود را در رمان خود با عنوان ” زمان کافی برای عشق ” بیان کرده است ..

به عبارت دیگر ، لیبرتاریایی ها ، همانطور که بچه ها می گویند ، می توانند کمی اضافی باشند یا شاید حتی گاهی اوقات کمی خود-خیالی ( پدران حومه ای که به عنوان  Delta Force   بازی می کنند . )  یا آنها حداقل می توانند از این طریق به افرادی که خرید نمی کنند برسند . فنتون به  CoinDesk  تصدیق کرد که این مکتب  دارای برخی مشکلات خیالی میباشد .

اما واقع گرایانه است یا خیر ، برداشت هایی از قبیل هایلین باعث می شود که شنیدن طرفداران آزادیخواهی در مورد این اجماع عدم تعرض ، کمی تعجب آور باشد ، ایده ای که به نظر می رسد – گرچه دقیقاً صلح طلبانه نیست – بیشتر شبیه صلح طلبی است تا اینکه میگویند : رئیس دولت عادی غربی ، مثلاً تأیید می کند .

اما گرچه آزادیخواهان یک نقطه مشترک دارند ، اما از بسیاری جهات با هم متفاوت میباشند .  Byrne  مفیدترین راه  برای شکستن دسته های مختلف بدون پیچیده تر کردن آن توصیف کرده است . وی سه نوع آزادیخواه را بیان کرده است :

 

قانونگذاران :  اینها می خواهند از قانونگذاری و دادگاه ها برای پایین آوردن درجه اقتدار دولت با استفاده از روندهای خود دولت استفاده کنند .

 

انقلابی : اینها با عبور از مرزها در برابر دولت مقاومت می کنند  و بدون تلاش برای ظاهر شدن قانون ، به رسیدگی  پرونده ها می شتابند – ” غفلت کردن ” برای اعمال نیازهای مشتری – خود در برنامه خرید رمزارزها  تا زمانی که مقامات شروع به پرسیدن سوال کنند ممکن است مثال خوبی در این مورد باشد .

 

آشوب طلبان : این آزادیخواهان سعی می کنند کاملاً با استفاده از روشهای cypherpunk  و یا حتی  با یک قایق خود را نامرئی کنند ، تا خود را در خارج از گروه انتخابی آنها  (به عنوان مثال دریانوردان ) کاملا بررسی کنند .

کورکوران با دسته آخر  هم ذات پنداری می کند . کورکوران گفت : ” هر زمان که گروهی از دوستان دور هم جمع شوند و کاری بدون خشونت انجام دهند ، این یک نمونه از هرج و مرج است . ”

از نظر Fenton ، هر نوع آزادیخواهی که یک طرفدار به آن گرایش پیدا می کند ، رمزارز  آن را تکمیل می کند . ” این یک سیستم داوطلبانه آزاد و رایگان است و دقیقاً همان معنی آن است . در حالی که ، بیشتر روابط ما در جهان ، روابط اجباری  است “.

 

به عبارت دیگر  ،  رئیس ها در اقتصاد مدرن ما می توانند همه را مجبور به استفاده از یک ارز ویژه کنند زیرا آنها توپخانه سنگینی دارند و دولت ها انحصار خشونت قانونی را دارا میباشند .

همه چیز در مورد پول نیست ..

با پیشرفت ارزهای رمزپایه شده ، واضح تر است که مسیرهای جدیدی را برای توافق گروههای زیادی در (  اصطلاح رمزارز : اجماع  ) است را فراهم میکند .

بسیاری امیدوارند که اهمیت توافق توزیع شده فراتر از نگه داشتن یک  لجر  حساب میشود .

اتفاق نظر بسیار سخت است. به همین دلیل میباشد که امروزه بازی دولت های کشوری توسط برخی نسخه های  اکثریت قانون  انجام می شود . برخی از نظریه پردازان فکر می کنند که ما اکنون ابزارهایی برای انجام کار بهتر داریم .

راشل اودوایر ، هم اکنون مدرس دانشکده ملی هنر و طراحی دابلین ، مقاله ای در سال 2015  با عنوان ” بلاکچین ها ، انقلاب غیر متمرکز نخواهند شد .. ” نوشت . درحالیکه با تمرکز مجدد فن آوری   برخی از امیدهای ویژه برای بلاکچین ها ، ساختار داده ایی ست  که بیشتر ارزهای رمزپایه اصلی را زیر نظر دارد  .

 

اودوایر نوشت : فناوری اساسی ارزهای رمزپایه شده فضای جدیدی را برای تصمیم گیری باز می کند ، اما گفته او در سال 2017 توسط مدیر عامل وقت شرکت زیرساخت بیت کوین ، Chain ، (  آدام لودوین  ) ، در نامه ای سرگشاده به ( جیمی دیمون ، رئیس   JPMorgan Chase  )  تکرار می شود . لودوین نوشت ، ” برنامه های غیرمتمرکز شکل جدیدی از سازمان و نرم افزار هستند . آنها الگوی جدیدی برای ایجاد ، تأمین اعتبار و بهره برداری از خدمات نرم افزاری به روشی غیرمتمرکز از بالا به پایین هستند . ”

لودوین ادامه می دهد که بلاکچین ها در واقع فقط یک برتری نسبت به انواع دیگر نرم افزارها دارند ، اما این یک مزیت کاملاً دارای رنگ و بویی آزادیخواهانه  میباشد که  ابزاری برای دور زدن توانایی اجباری در سکوت میباشند .

مقاومت در برابر سانسور به این معنی است که دسترسی به برنامه های غیرمتمرکز باز و بدون محدودیت میباشند . معاملات در این سرویس ها قابل توقف نیستند .

این به زمانی باز میگردد که  صنعت بیشتر  در مورد معاملات بود ، اما امروزه  ، بیشتر مربوط به افرادی است که خود را به گونه ای ارزش گذاری می کنند که غیر واسطه ای نیز باشد و در مقابل توانایی  دولت ها یا بانک ها برای کنترل قدرت مقاومت کند .

تا آن مرحله ، كارتر فیلسوف دیگری را به نام جان لاك آورد كه در رساله های خود درباره دولت نظریه مالكیت را ارائه داد .

کارتر گفت : ” بنظر من این کاملاً اساسی است ،  برای تأکید مجدد در حقوق مالکیت بسیار قوی که واقعا نمی توان با آن تداخل کرد ، در آموزه رمزارزها کاملاً اساسی میباشد . این چیز جدیدی در مورد رمزارزها میباشد  که آن را از سایر دارایی ها متمایز کرده و توقیف آن بسیار دشوار است. ”

” مقاومت در برابر توقیف ” یکی دیگر از ویژگی های آزادیخواهان صنعت است که روزی در کنار مقاومت در برابر سانسورها  تبلیغ خواهند کرد . بنظر میرسد  در ایالات متحده ، مقامات قبلاً به این موضوع توجه کرده اند .

پیشنهاد آزادیخواهان ..

بنابراین در بازی ویدیویی آزادیخواهانه تصور شده ما ، قهرمان _ رئیس نهایی را در رویارویی نهایی شکست نمیدهد .  آزادیخواه این کار را با بی اهمیت کردن قدرت شلیک دولت انجام می دهد .

 

به عبارت دیگر : امروزه  همه  از پولهای پشتیبان دولت فقط  استفاده می کنند . شاید روزی عده ای شروع به استفاده از پول اینترنتی کنند و شاید سرانجام افراد  زیادی از آن استفاده می کنند تا دولت آن کشور  بطور ناگهانی و تماما آنرا متوقف کند .

 

یعنی مقاومت در برابر سانسور و توقیف  فقط آغاز کار است ،  بعد از آن به طور غیرمتمرکز کنار هم قرار می گیریم و این یک زندگی کاملا متفاوت است و این بازی بدون شرط پیروزی است.به نظر می رسد (  لیبرتاریایی ها ) معتقدند مردم می توانند با ساختن یک سیستم برای شناختن فرصت های بعدی  در کنار هم   ، حول آنچه مردم قادر به انجام آن هستند به جای محافظت در برابر آنچه ممکن است به آنها آسیب برساند  زندگی دوستانه تری داشته باشند . به عنوان مثال : ” اگر می توانیم توافق كنیم كه مسئله اقتصادی جامعه عمدتاً انطباق سریع با تغییر در شرایط خاص زمان و مكان است ، به نظر می رسد نتیجه این میباشد : تصمیم گیری نهایی باید به عهده افرادی باشد که با این شرایط آشنا هستند . ” هایک در سال 1945 نوشت .” ما باید آن را با نوعی تمرکززدایی تلقی کنیم .”

از نظر  Katelyn Sills  ، یک آزادیخواه دلسوز همان توسعه دهنده و وبلاگ نویس غیر متعهد نرم افزاری میباشد .،

سوال اصلی این است که آیا مردم می خواهند نوع سیستم تصمیم گیری را انتخاب کنند یا خیر .

مانند بریتمن ، رضایت برای اداره یک نکته مهم فلسفی است ، حتی اگر او می داند که ( فعلا ) هر قطعه زمین واقعاً فقط می تواند یک دولت داشته باشد .

اما بلاکچین به او اجازه می دهد تا با هماهنگی های جدید برای دستیابی به یک اتفاق نظر تقریباً هیچ کار دیگری انجام ندهد .

”  ارزهای رمزپایه شده  به من  توانایی آزمایش بلاک های ساختاری در سطح جامعه و در سطح نهادی  با ساختارها و طرح ها ، ( بدون نیاز به رفتن و به یک کشور دیگر است ) که هزینه های فوق العاده کمتری دارند . و من فکر می کنم که این می تواند نوآوری زیادی داشته باشد .  ” که این مبنی بررضایت طرفین است .”

و همچنین روش دیگری برای بیان کردن گفته های فنتون است : دنبال کردن شیوه های زندگی در میان دیگران  شبیه به در فضای خالی بدون سلاح رفتن است .

 

سیلز بیش از بسیاری دیگر در گروه آزادیخواهان صنعت با مسائل چپگرا و مرکزی  همدردی می کرد ، و شاید به همین دلیل میباشد که (  آزمایش فکری دیگر فیلسوف های  محلی اینترنت )  را دوست میداشت ،وبلاگ نویس خردگرا ، اسكات الكساندر ، كه در Slate Star Codex  در سال 2014  درباره ملتی نوشت كه در آن دسته ای از جزایر نزدیک بهم (مجمع الجزایر) وجود داشت . هر جزیره دولت متفاوتی داشت اما برای مردم بسیار آسان بود که تابعیت و اقامت خود را از یک مکان به دیگری منتقل کنند .نکته نهایی  الکساندر  این بود که اینترنت عملی امکان پذیرتر را برای مردم بوجود میاورد و برای ایجاد جوامعی که آنها برای خروج در حاشیه دوست میداشتند  و تا حد زیادی در آنها زندگی میکردند . نکته بزرگتر الکساندر این است که این آغاز شروع  گروه های بسیار قوی تری در  درون جوامع   بیش از  فرهنگ های خرد ، حتی : گروه هایی که با سلیقه ، ایده ها و ارزهای مشترک در هم تنیده شده اند ، میباشد .

توصیه  الکساندر  مبتنی بر این است که اگر همه می توانند با مردمی که می خواهند مانند آنها زندگی کنند بیشتر ارتباط برقرار کنند ، پس باید در مورد دیگران که چنین کاری نمی کنند STFU نیز داشته باشند .

 

آگوریسم ..

بدیهی است که آزادیخواهانی که مایل به ساختن استعاره قلعه در زیر قلعه هستند ، در ساخت و ساز  Byrne  بیش از آنکه قانون گرا باشند ، آشوب طللب هستند . بنابراین چه نوع جامعه ای در آن قلعه ساخته می شود ؟

آینده ای که بارها و بارها در مکالمات  CoinDesk  پیش آمد ، کنکین قبلا به آن اشاره کرده بود .

او در بیانیه  خود شیوه ای از تفکر را توصیف کرد که         Agorism “  ” نامید ، ایدئولوژی ای که در آن همه مشکلات در بازار قابل حل است . پیروان اقتصاد ضد اقتصاد ، یک بازار سیاه ، نه به دلیل آنچه که فروخته اند  بلکه به دلیل اینکه شرکت کنندگان آن مسئولین استقرار یافته  را فراری دهند ، عمل می کنند .اگرچه او در دوره ای نوشت که قالب صوتی غالب نوار کاست بود ، ایده های او منطقی تر است اگر فقط بلاکچین را اضافه کنید ، نوشته های  Konkin  با دیدگاه  Dan Larimer  در مورد سازمان های خودمختار غیرمتمرکز (DAOs   ) مطابقت دارد

که در سال 2020 پیشرفت خوبی داشته است .

همانطور که کورکوران گفت ، ” وقتی همه چیز در گوشه و کنار آن کمین میکنند ، به اندازه کافی شتاب ایجاد میکند و می تواند شروع به انجام کارها بسیار بهتر از محصول غالب بازار کند .”

 

عامل پیروزی ..

اما خلوص ایدئولوژیک به ندرت پیروز تاریخ میشود .

در واقع ، شاید بزرگترین فیلسوف تاریخ بگوید که هرگز چنین نیست . این یک ساده سازی میباشد ،اما Georg W.F. Hegel  گفت که تاریخ فرایند ادغام ایده ها است ، : یک ایده بزرگ با تناقض مواجه می شود و سرانجام این دو در یک   weltanschauung  ترکیب می شوند .

و حتی اکنون ، برخی از آزادیخواهان برجسته بحث در مورد عقب نشینی از مسیر سخت گیری آزادیخواهانه را دارند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .