علاقه به DeFi در حال اوج گیری است. می توانید از GameStop تشکر کنید.

Crypto Long & Short: Interest in DeFi Is Surging. You Can Thank GameStop.

0

علاقه به DeFi  در حال اوج گیری  است. می توانید از GameStop تشکر کنید.

جلسات این هفته کنگره و همچنین ظهور نهادهای جدید ، نشانگر افزایش علاقه سرمایه گذاران به نوع جدیدی از بازار سرمایه است.

یکی از نمادی ترین لحظات هفته گذشته کیت گیل ، معروف به معامله گر Reddit DeepF ** kingValue ، در مقابل کمیته خدمات مالی مجلس بود: “من گربه نیستم.” همه کسانی که از ویدئو جلسه ای که یک وکیل نا امید با تنظیمات ZOOM دست و پنجه نرم می کرد لذت بردند (چه کسی از ما زوم بزرگ را تجربه نکرده است؟)

اگر قدرت MEMES نبود خطاب به برخی از قدرتمندترین افراد در جهان که باعث می شد اظهار نظر او مهم شود. از نظر من ، این یک تغییر شدید در نگرش به اقتدار را ایجاد کرد. گیل با این اظهار نظر سریع ، وفاداری خود را نسبت به قبیله خود نشان داد نه به تشکیلات ، احساسی که نه تنها در شبکه های اجتماعی بلکه در کلاس های درس ، فرهنگ ، استارتاپ ها و حتی در دنیای مرعوب کننده مالی شاهد هستیم.

افزایش ارزش بیت کوین “ضد استقرار” (BTC ، -11.26-) ، که این هفته 1 تریلیون دلار را شکست ، و همچنین سکه های MEME مانند dogecoin (DOGE (+ 7.79))) ، تا حد زیادی پسوند این عدم اعتماد به قضاوت موسسه و تضعیف قابل توجه تأثیر آن ، گزینه های مناسب تری را زنده نگه می دارد.

این فراتر از دارایی های رمزارز منفرد است. جلسات کنگره ، آگاهی فزاینده از خطرات ساختاری در بازارهای سرمایه ما را برجسته کرد. این ، همراه با روندهای اخیر صنعت ، به رشد بالقوه قوی در منطقه ای از دارایی های دیجیتال اشاره دارد که ما هنوز در این ستون درباره آن صحبت نکرده ایم:  پروتکل مالی غیرمتمرکز یا DeFi.

این مفهوم چیزی بیش از بازده سرمایه گذاری بالا است ، اگرچه تعداد بالقوه مواردی که می توانند برای کسانی که مایلند ریسک بالایی را بپذیرند وجود دارد. این امر در مورد ظهور نوع جدیدی از بازار مالی است که با توجه به سرمایه گذاران حرفه ای ایجاد نشده است ، اما در نهایت از علاقه آنها بهره مند خواهد شد.

درام GameStop علاقه بیشتری به بازار مالی را بیدار کرد ، چیزی که افراد بسیار کمی قبل از آن نگران آن بودند. وقتی می بینیم موسساتی که سرمایه گذار خرده فروشی را زیر پا می گذارند ، سوالاتی داریم. جلسات کمی از کنگره به امید این که پاسخ هایی را بدست آورند و آغاز تغییرات را ببینند ، با همان اشتیاق دنبال شده اند.

این اتفاق همزمان با افزایش علاقه و توسعه در برنامه های DeFi در حال رخ دادن است.

اصطلاح “DeFi” به برنامه های خوداجرایی اطلاق می شود که عملکردهای خدمات مالی متمرکز مانند وام و بازرگانی را انجام می دهند ، اما به صورت غیرمتمرکز و از طریق نظیر به نظیر. این هفته ، بلومبرگ گزارش داد که تقریباً 359 میلیون دلار سهام GameStop در 28 ژانویه تحویل داده نشده است. در دنیای تجارت خودکار دارایی های رمزارز ، این اتفاق نمی افتد. همچنین ، معاملات نمی توانند مسدود شوند ، همه معامله گران از اولویت برابر برخوردار هستند و هیچ مرجعی وجود ندارد که بتواند قوانین را تغییر دهد یا واسطه ای که بتواند برخی سفارشات را نسبت به بقیه اولویت دهد.

این ایده چند سال پیش در گوشه ای آزمایشی از اکوسیستم اتریوم با “قراردادهای هوشمند” منبع باز برای اجرای معاملات ، پرداخت سود و مبادله وثیقه آغاز شد. سال گذشته شاهد افزایش “تولید محصول” بودیم که به جستجوی بالاترین بازده از سکویی به سکوی دیگر اشاره دارد. این نرخ ها در زمانی که نرخ بهره رسمی نزدیک به صفر بود ، به سه رقم می رسید.

بازدهی قابل توجه بود ، اما موقعیت های اشتباه نیز وجود دارد. بسیاری از سیستم عامل ها با کد شتابزده ای ساخته شده اند و سال گذشته ما از اشکالات و خسارات زیادی گزارش کردیم که هیچ راهی برای استفاده نداشتند. با این وجود اشتباهات در آغاز نوآوری غیرمنتظره نیستند و خلاقیت و تولیدات حیرت انگیز بود (و هنوز هم هست).

با توجه به بازده بالا ، فقط توجه به موسسات صورت میگرفت. در گزارش Q3 2020 خود ، Genesis Trading (یکی از شرکت های تابعه DCG ، همچنین شرکت مادر CoinDesk) گزارش داد که بیشتر رشد وام های آن به موسساتی که به دنبال تأمین مالی پروژه های جدید هستند ، اختصاص دارد.

ارزش اقتصادی برپایه سیستم عامل های DeFi از ابتدای سال تقریباً سه برابر شده است و در زمان نوشتن مقاله 41.9 میلیارد دلار بوده است. این سیستم عامل ها معمولاً توسط توکن هایی تأمین می شوند که دسترسی و حقوق حاکمیتی را برای آنها فراهم می کنند – ارزش کل 100 علامت تجاری بزرگ با محدودیت بازار در حال حاضر 83 میلیارد دلار است با بیش از 16 میلیارد دلار در تجارت 24 ساعته . شاخص پالس DeFi ، که 10 مورد از بزرگترین توکن ها را با کلاهبرداری در بازار ردیابی می کند ، نسبت به سال گذشته بیش از 260 درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این ، Ethereum ، با راه اندازی زنجیره بلوک اصلی اکثر برنامه های DeFi ، اولین گام در پذیرش سیستم اجماع مقیاس پذیرتر و کم مصرف ، وارد مرحله جدیدی از توسعه شده است. این برای هزینه های افزایش یافته در Ethereum که تهدید می کنند بخشی از حجم معاملات را خفه می کنند ، حل خواهد شد. همچنین به برنامه های DeFi بستری مناسب داده می شود که از طریق آن می توانند روزی با امور مالی سنتی ادغام شوند.

موانع سازمان ها در حال گسترش است. Coinbase Custody مدتی است که خدمات تجاری و نگهداری توکن های DeFi را به مشتریان خود ارائه داده است و امسال چهار توکن جدید DeFi را لیست کرده است. BitGo تبدیل بیت کوین به یک توکن دوستانه برای DeFi را تسهیل می کند. Trustology متولی دارایی دیجیتال، به مشتریان سازمانی خود کمک می کند تا پروژه های DeFi را بررسی کنند. اما تاکنون دسترسی به بازده بالقوه تا حد زیادی به خرید علائم اختصاصی محدود بوده است. این در حال تغییر است.

این هفته ، مدیر صندوق Crypto Bitwise، صندوق DeFi را راه اندازی کرد که ارزش معاملاتی یک سبد رمزارز را ردیابی می کند. و برخی از اعتمادهای ذکر شده در ایالات متحده ممکن است در راه باشد: طی چند هفته گذشته ، Grayscale Investments ، بزرگترین مدیر صندوق در صنعت (متعلق به DCG ، همچنین مادر CoinDesk) ، درخواست مجوز اعتماد سرمایه گذاری را بر اساس توکن برای پروتکل های DeFi مانند بهینه سازی عملکرد Yearn Finance ، بازار پول Aave و اوراکل داده Chainlink. (توجه داشته باشید که ثبت درخواست مجوز نشان دهنده قصد راه اندازی نیست ، اما احتمال وجود دارد.)

قلمروی جدید

بازده دارایی های DeFi امسال ممکن است زیاد باشد ، اما خطرات آن نیز به همان صورت می باشد. احتمال وقوع یک اشکال فنی یا هک وجود دارد – ما  درهمین ماه چند مورد را گزارش کرده ایم. یک خطر نظارتی وجود دارد: پیشنهاد بحث برانگیز FinCEN که در دسامبر سال گذشته ارائه شد و نشان می دهد که مبادلات نیاز به شناسایی اطلاعات برای دریافت آدرس ها دارند ، نوآوری DeFi را کاهش می دهد و برخی از عملکردها را غیرقابل استفاده می کند. خطر نقدینگی نیز وجود دارد: حتی یک نظم نهادی کوچک نیز می تواند بازار را تحریف کند و در صورت لزوم خروج از آن دشوار است. علاوه بر این ، نوسان زیاد دارایی های DeFi به معنای  روند نزولی  غیر منتظره است.

با این وجود ، با توجه به حمایت عمومی از بررسی ناکارآمدی ساختاری و شکنندگی در بازارهای سنتی سرمایه  و افزایش فعالیت و نوآوری DeFi ، رشد علاقه به جریان اصلی سرعت می گیرد.

این برای کسانی که بازارهای سرمایه فردا را می سازند و برای کسانی که در این پروژه ها سرمایه گذاری می کنند مثبت خواهد بود. تاکنون در این ماه ، ما در مورد سه صندوق سرمایه گذاری جدید با هدف قرار دادن راه اندازی های DeFi گزارش داده ایم.

پول سازمانی بیشتری که به اکوسیستم DeFi سرازیر می شود ، چه به صورت سرمایه گذاری رمزارز یا سرمایه خطرپذیر ، نقدینگی و مشروعیت را افزایش می دهد. حمایت نهادی همچنین اکوسیستم را از طریق مجرای پذیرش نظارتی و سازگاری تدریجی زیرساخت های فعلی بازار هدایت می کند.

امیدوارم پول هوشمند خطرات موجود را درک کند. اما آغاز ابتکار تحول آفرین نوآوری ، پاداش شجاعان را می گیرد. و زیرساخت های فعلی بازار در حال آماده شدن برای کمک به این امر هستند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .