هشدار در مورد متاورس

Facebook whistleblower warns Metaverse will repeat 'all the harms'

0

افشاگر فیس بوک هشدار داد متاورس “همه مضرات” را تکرار خواهد کرد

فرانسیس هاگن، افشاگر عمومی فیس بوک، اکنون تمرکز خود را به متاورس معطوف کرده است. او نگران این است که متا چگونه حریم خصوصی و اطلاعات بسیار حساس را مدیریت خواهد کرد.

هاوگن در مصاحبه ای جدید متا را مورد هدف قرار داده است و پیشنهاد می کند که نسخه متاورس آن به سادگی تمام اشتباهات گذشته خود را تکرار خواهد کرد.

هاوگن در مصاحبه با پولیتیکو گفت:

“آنها وعده های بسیار بزرگی در مورد چگونگی ایمنی طراحی در متاورس داده اند. اما اگر آنها به شفافیت و دسترسی و سایر اقدامات پاسخگویی متعهد نباشند، می توانم تصور کنم که تکرار تمام آسیب هایی که در حال حاضر می بینید را ببینم.

در سال 2021، هوگن هزاران سند داخلی را از فیس بوک به کمیسیون بورس و اوراق بهادار و وال استریت ژورنال ارائه داد که تجربه کار او در این شرکت باعث نگرانی او در مورد مسائل مربوط به حریم خصوصی و اجازه دادن به شرکت برای جمع آوری اطلاعات در مورد هر جنبه از تعاملات کاربر در Metaverse شده است.

او گفت: “من فوق العاده نگران تعداد حسگرهایی هستم که درگیر هستند. وقتی Metaverse را انجام می دهیم، باید میکروفون های بیشتری را از فیس بوک قرار دهیم؛ انواع بیشتری از سنسورهای دیگر را در خانه هایمان.”

“در حال حاضر واقعاً انتخابی ندارید که آیا می خواهید فیس بوک از شما در خانه جاسوسی کند یا نه. ما فقط باید به این شرکت اعتماد کنیم که کار درست را انجام دهد.”

هاوگن تنها کسی نیست که نگران است. طبق یک نظرسنجی اخیر، 70٪ از مردم به Meta برای مدیریت صحیح حریم خصوصی اعتماد ندارند.

اندی ین، مدیر عامل سرویس ایمیل رمزگذاری شده ProtonMail نیز نگران قدرت های یکجانبه غول های فناوری بزرگ مانند متا است. هفته گذشته، او در مصاحبه ای گفت که شرکت خودش، پروتون، تنها بر اساس حسن نیت غول های فناوری قادر به ادامه حیات خواهد بود.

او گفت: «امروزه غول‌های فناوری می‌توانند ما را با عواقب قانونی یا مالی از اینترنت حذف کنند.

ین همچنین در گذشته نگرانی‌هایی را در مورد کنترل متاورس توسط فناوری بزرگ مطرح کرده است و سال گذشته به نیوزویک گفت که متا در حال ایجاد زیرساخت جدیدی است که در آن همه چیز را کنترل می‌کند. آنها دستگاه را کنترل می کنند، آنها هدست های واقعیت مجازی را دارند، شما اکنون در دنیای آنها هستید، در دستگاه های آنها، روی پلتفرم آنها.”

ین گفت که با توجه به سابقه آنها، او معتقد نیست که ما باید به متا با چنین قدرتی اعتماد کنیم و وعده های مربوط به حفظ حریم خصوصی در Metaverse بی فایده است مگر اینکه مدل تجاری آن تغییر کند.

“در پایان روز، مدل کسب و کار آنها بر روی گرفتن داده های شما و کسب درآمد از آنها می چرخد. بنابراین، اساساً همیشه بین آنچه آنها می گویند و آنچه که واقعاً باید انجام دهند تا درآمد کسب کنند، تضاد وجود دارد.”

جمع آوری داده ها

بنیاد مرز الکترونیک (EFF) یک سازمان غیرانتفاعی است که از آزادی های مدنی در دنیای دیجیتال دفاع می کند. مانند ین، این شرکت معتقد است که هدست‌های واقعیت مجازی و عینک‌های واقعیت افزوده و سایر ابزارهای پوشیدنی، جمع‌آوری و نظارت بر داده‌ها را آسان‌تر از همیشه می‌کنند. در ماه دسامبر گفتند:

این جمع‌آوری داده‌ها، که گاهی توسط شرکت‌هایی با سابقه‌ای که سود را مقدم بر حمایت‌ها قرار می‌دهند، انجام می‌شود، زمینه را برای تهاجمات بی‌سابقه به زندگی، خانه‌ها و حتی افکار ما فراهم می‌کند.»

EFF نگران است که داده‌های جمع‌آوری‌شده و استفاده شده برای تبلیغات هدفمند «روان‌شناسی بیومتریک» ایجاد کند و عمیق‌ترین خواسته‌ها و تمایلات ما برای فروش باشد. هنگامی که اطلاعات جمع آوری شد، داده ها می توانند توسط اشخاص ثالث درآمدزایی کنند، حتی بدون اطلاع یا توافق ما.

سندرم چین

در حالی که متاورس ممکن است مشکلی برای آینده دور به نظر برسد، در چین، شهروندان هر روز آن را به روشی متفاوت زندگی می کنند.

WeChat پلتفرم رسانه اجتماعی انتخابی در چین است. این پایگاه شگفت انگیز، بیش از یک میلیارد کاربر دارد. از این تعداد، 850 میلیون کاربر فعال هستند. این برنامه در حال جمع‌آوری داده‌های مربوط به کاربران در چین در مقیاسی است که قبلاً دیده نشده بود. و دولت چین می تواند بر هر کلمه، تصویر و ویدئوی آن نظارت داشته باشد.

وی چت قبل از بازی های المپیک زمستانی در اوایل سال جاری مورد انتقاد شدید گزارشگران بدون مرز (RSF) قرار گرفت. RSF از روزنامه نگاران خواست تا هنگام گزارش درجا از خود در برابر نظارت چینی محافظت کنند. آنها گفتند: “RSF به خبرنگارانی که به چین سفر می کنند توصیه می کند از دانلود برنامه هایی که به مقامات چینی اجازه نظارت بر آنها را می دهد خودداری کنند.” اینها شامل WeChat و TikTok بود.

تصور کنید که این قدرت را در متاورس داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .