چطور بیتکوین خود را ذخیره کنیم ؟

0

چطور بیتکوین خود را ذخیره کنیم ؟

قبل از نگه داشتن هر بیتکوین به مکانی برای ذخیره آن نیاز دارید . شما بیتکوین خود را در  یک  کیف پول  دقیقا مانند دنیای فیزیک  ذخیره میکنید .

کیف پول شما دقیقا مثل  شماره حساب بانکی دارای یک آدرس  می باشد  که در جستجوی لجر نشان داده میشود و به اشتراک دیگران درمیاید تا بتوانید  بوسیله آن تراکنش ها را انجام دهید . این آدرس که یک نمونه کوتاهتر و قابل استفاده تر از کلید عمومی شما میباشد شامل  26  تا  35  کاراکترهای تصادفی شبیه به این     1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa    میباشد . بخاطر داشته باشید که هر حرف و عددی در آن آدرس مهم است .

قبل از ارسال بیتکوین به کیف پول خود  آدرس را کاراکتر به کاراکتر و کامل بررسی نمایید .

همچنین یک یا چند کلیدخصوصی به آدرس کیف پول متصل میباشد و همانطور که مشخص است نباید با کسی به اشتراک گذاشته شود . این کلیدها برای گرفتن تاییدیه  از کلیدهای عمومی فوق الذکر و برای خروج از تراکنش هایی که در اختیار دارید استفاده میشوند . برخی از کیف پولها  عبارتی بنام  دامنه امن  را ایجاد میکنند که مجموعه ایی از کلمات میباشند و به شما این امکان را میدهند در صورت گم شدن کلیدهای خود  قفل کیف پول  را باز کنید ، که میبایست  این عبارات را چاپ کرده و در جایی امن نگه داری کنید .

اگر کلیدهای خصوصی کیف پولتان را گم کنید  میتوان گفت به احتمال خیلی زیاد  و برای همیشه پول آنرا از دست خواهید داد ، و اینکه  حقیقت تاسف بار در مورد کیف پول بیتکوین این است که هیچ شباهتی به کیف پول فیزیکی شما ندارد .

کیف پول شما یک فایل اصلی را ایجاد میکند که در آن کلیدهای خصوصی و عمومی شما ذخیره میباشد و در صورت خراب شدن یا گم شدن فایل اصلی ؛ از فایل پشتیبان استفاده میکند ، که در غیر اینصورت خطر از دست دادن وجوهات خود را دارید .

شما میتوانید کلیدهای خصوصی خود را در کامپیوتر ، دستگاه تلفن همراه ، ابزار ذخیره سازی فیزیکی ، یا حتی روی یک کاغذ ذخیره کنید ، و نکته حائز اهمیت این است که با ایجاد کردن   پشتیبان  بصورت  آنلاین و آفلاین  کلیدهای خصوصی خود را به صورت امن نگهداری میکنید .

به یاد داشته باشید که  کیف پول شما در بلاکچین بیتکوین  قرار دارد و روی هیچ دستگاه دیگری وجود ندارد  ، همانطور که برنامه بانکی شما  به صورت کامل  پول نقد  را در حساب جاری تان نگه نمیدارد .

درحالیکه  برنامه های کیف پول نسبتا امن هستند و به خوبی کار میکنند -ایمن ترین گزینه برای آنها   نوع سخت افزاری   میباشد که به صورت آفلاین و در مکانی امن  از آن   نگهداری کنید .  کیف پولهای سخت افزاری محبوب تر میباشند  چون از لایه های امنیتی خاصی  استفاده شده است و برای اطمینان از سرقت نشدن کلیدها  و امن نگه داشتن بیتکوین  شما میباشند . اما اگر یکبار کیف پول سخت افزاری را گم کنید  بیتکوین  شما نیز از بین میرود  مگراینکه یک پشتیبان مورد اعتماد از کلیدهای خود داشته باشید .

کم خطرترین گزینه برای کیف پول  نوع  آنلاین  آن میباشد یعنی اینکه بیتکوین خود را در صرافی ذخیره کنید به دلیل آنکه کلیدها توسط شخص ثالث  نگهداری میشود . برای بسیاری از افراد  کیف پولهای آنلاین  ساده ترین گزینه برای نصب و استفاده میباشد که انتخابی کاملا آشنا  ( راحتی در مقابل ایمنی  ) است .

بسیاری از سرمایه گذاران فکور  در  بیتکوین  از یک رویکرد ترکیبی استفاده میکنند : آنها مقدار اصلی بیتکوین  را به صورت  آفلاین  و  طولانی مدت  در فضای خارجی  نگهداری میکنند ، درحالیکه میزان مخارج  را در حساب تلفن همراه خود حفظ کرده اند .

شما میتوانید انواع مختلف کیف پول را در دسترس خود قرار دهید که بسته  به تمایل و استراتژی شما در بیتکوین دارد .   ( Bitcoin.Org  ) یک نوع راهنما دارد که به شما انتخاب این را میدهد  کدام کیف پول بهتر است .

کیف پولهای انبوهی که  به صورت آنلاین موجود میباشند  معمولا کلیدشان توسط شخص ثالثی در یک سرور فاصله دار کنترل و ذخیره میشود .کیف پولهای انبوه  تمایل بر این دارند که از ظاهر  کاربر  پسندیده باشند اما شما به شخص ثالث برای کلیدهای خصوصی تان اعتماد خواهید کرد که این امر باعث میشود وجوهات شما بیشتر در معرض خطر قرار گیرند . برخی از نمونه های این نوع کیف پول  : (  Blockchain – Coinbase – Lumi Wallet   )  میباشند . بیشتر ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده از جمله بیتکوین  کیف پول  اختصاصی و بومی  خود را دارند که برخی از آنها ویژگی های امنیتی اضافی تر  مانند  ذخیره سازی آفلاین  (  Coinbase – Xapo  ) را نیز ارائه میکنند .

شما میبایست با کلیدهای خصوصی خود که در سرور ذخیره شده است  به اقدامات امنیتی  ( هاست )  اعتماد کامل داشته باشید و همچنین این اطمینان را حاصل نمایید که  پول شما  با  هاست  از بین نمیرود یا دسترسی شما را بسته یا محدود نمیکند .

کیف پولهای نرم افزاری  نیز میتوانند بطور مستقیم بر روی کامپیوتر شما نصب و به شما امکان کنترل خصوصی کلیدها را بدهند .  شکل و ترکیب بیشتر آنها  نسبتا آسان و رایگان نیز میباشند و فقط ضعف آنها در این میباشد که شما مسئول امنیت کلیدهای خود هستید . این کیف پولهای نرم افزاری به اقدامات احتیاطی و امنیتی بیشتری نیاز دارند که اگر کامپیوتر شما  هک  یا به سرقت برود  سارق میتواند یک نسخه از کیف پول و بیتکوین شما را دریافت کند .

  • بیشتر کیف پولهایی که امروزه استفاده میشوند کیف پولهای لایت  یا  SPV  ( تایید پرداخت ساده ) میباشند که امکان دانلود تمامی لجرها را ندارند  و شما  فقط میتوانید نرم افزار اصلی و پروتکل    Bitcoin Core  ( که از سال  2009  در لجر  تراکنش ها ثبت و ذخیره و فضای زیادی را نیز اشغال کرده است ) را دانلود کنید .
  • الکتروم یک کیف پول بیتکوین رومیزی  SPV  شناخته شده است ، و همچنین دارای یک فضای خارجی  میباشد که گزینه ایی  کاملا آفلاین برای امنیت بیشتر را نیز ارائه میدهد .   Exodus   میتواند چندین دارایی را با یک رابط کاربری پیچیده ردیابی کند . برخی ها مانند : (  Jaxx Liberty  ) میتوانند طیف وسیعی از دارایی های دیجیتال را در اختیار داشته باشند و برخی دیگر مانند  Copay    امکان اشتراک بصورت یکسان را دارند .
  • بعضی از برنامه نویسان مشکوک وب سایت های مختلف و شبیه ساز را برای  رمز ارز  بوجود می آورند و دانلودهای رایگان را به شما ارائه میدهند که احتمال هک شدن آنها  نیز  بالا میباشد  ، لطفا قبل از دانلود هرگونه برنامه یی  تایید نمایید که یک نسخه درست از یک کیف پول واقعی را دریافت میکنید .
  • کیف پولهای تلفن همراه بعنوان برنامه هایی هوشمند در دسترس میباشند مخصوصا وقتی که میخواهید در یک فروشگاه  حین خرید  چیزی را پرداخت نمایید و یا اینکه تمایل به فروش یا ارسال بیت به شخص دیگری را دارید . تمامی کیف پولهای آنلاین و بیشتر دسک تاپ های اشاره شده دارای نسخه موبایلی میباشند ، حتی سایر موارد مانند :  Abra – Bread – Edge   با در نظر گرفتن بر روی تلفن همراه ایجاد شده اند . به یاد داشته باشید بسیاری از کیف پولهای آنلاین  کلیدهای شما را بر روی خود  گوشی ذخیره میکنند که اگر تلفن همراه خود را از دست بدهید  امکان از دست دادن  بیتکوین های  خود را نیز دارید . همیشه  پشتیبانی  برای کلیدهای خود درون دستگاه دیگری  داشته باشید و عبارات اصلی و کلیدی خود را بصورت پرینت شده نزد خود نگه دارید .
  • کیف پولهای سخت افزاری دستگاه های کوچکی هستند و فقط برای ایجاد معاملات بیتکوین به وب متصل میشوند که از امنیت بالایی برخوردار و بطور کلی  آفلاین  هستند  پس ،  بنابراین قابل هک نیز نمی باشند . اما  ممکن است  همراه با  بیتکوین  و کلیدهای خصوصی ذخیره شده  ، گم یا به سرقت برده شوند ، بنابراین توصیه میشود از کلیدهای  پشتیبان  برای آنها استفاده نمایید .  Trezor – Keepkey – Ledger     نمونه های قابل توجهی هستند . برخی از سرمایه گذاران بزرگ  کیف پول سخت افزاری خود را در مکان های امن مانند صندوق های بانکی نگهداری میکنند .
  • شاید بتوان گفت ساده ترین نوع از کیف پولها  کیف پول کاغذی  است . این کیف پولها کاغذهایی هستند که حاوی کلیدهای خصوصی و عمومی آدرس  بیتکوین  میباشند . این کیف پول برای  هدیه دادن بیتکوین  یا  ذخیره کردن طولانی مدت  بیتکوین  ایده آل و مناسب میباشد ( البته به دور از آب و آتش ) ، این کیف پولها به  جهت اینکه متصل هیچ شبکه یی نیستند از امنیت بیشتری برخوردارند  ولی از طرفی دیگر ،  از دست دادن آنها نیز آسان بشمار میرود .
  • با استفاده از سرویس هایی مانند WalletGenerator  میتوانید به راحتی ادرس جدیدی را ایجاد کرده و کیف پول را روی پرینتر خود چاپ نمایید . هنگامیکه آمادگی این را دارید که کیف پول کاغذی خود را پر کنید به صورت کاملا ساده مقداری بیتکوین به آدرس آن ارسال و بعد از آن  با خیال راحت ذخیره کنید . به هر گزینه ایی که مراجعه میکنید حتما از همه موارد آن  پشتیبان  تهیه کنید و فقط به نزدیکترین و قابل امن ترین  نسخه  پشتیبان  خود انتقال دهید .
  • برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید بیتکوین و چند نمونه از آنچه میتوانید هزینه کنید را در اینجا مشاهده فرمایید .
  • تجارت های خاص ذکرشده در اینجا تنها گزینه های موجود نیستند و صرفا نباید بعنوان یک توصیه در نظر گرفته شوند بعلاوه اینکه شرکتها میتوانند از تجارت خود خارج شوند و صاحبان نابکار جای آنها را بگیرند . پس بنابراین همیشه از کلیدهای خود محافظت کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .