گوگل برنده منبع باز است

Google’s Win for Open Source

0

گوگل برنده منبع باز است

وکیل دادگستری مارتا بلچر گفت: “آنچه در اینجا اتفاق افتاده است و هیچ کس انتظار آن را نداشته است ،این است که دیوان عالی کشور  بصورت قانونی استفاده عادلانه ای کرده است.

 

روز دوشنبه ، دادگاه عالی آمریكا در نبرد بزرگ حق چاپ درباره “استفاده عادلانه” از كد ، طرف اوراكل قرار گرفت. این حکم به طور گسترده ای به عنوان مزیتی برای جنبش نرم افزار منبع باز تلقی می شود و ممکن است پیامدهایی برای صنعت رمزپایه  داشته باشد. از این گذشته ، اکثر پروژه های رمزارز توسط حق چاپ محفوظ نیستند.

پیشینه: هنگام توسعه سیستم عامل اندروید ، Google بیش از 11000 خط کد از Java SE منتقل کرد ، یک محیط برنامه نویسی که اکنون متعلق به اوراکل است اما توسط Sun Microsystems ساخته شده است. این برنامه می خواست از قابلیت همکاری بین سیستم عامل ها اطمینان حاصل کند. اوراکل استدلال کرد که استفاده مجدد از بخشهای API خود ، نوعی پل ارتباطی بین دو نوع کد ، نقض حق چاپ است.

علت اهمیت آن بخاطراین است که  رای دادگاه یک سنت دیرینه سیلیکون ولی را پشتیبانی می کند: کدگذاری توسط اعتبار. برنامه نویسان سرقت و اصلاح ، کپی و چسباندن در همه جا وجود دارد – و این فقط در رمزارز نیست. اکنون توسعه دهندگان می توانند خیالشان راحت باشد ، زیرا می توانند ایده های مدونداشته باشند و برای ساختن ایده های جدید با خودشان کلاهبرداری کنند (تبدیل کد به تکرار ، کلید آموزه استفاده عادلانه است).

اخیراً ، یک صرافی غیرمتمرکز محبوب ، آخرین نسخه نرم افزار خود را تحت “مجوز منبع کسب و کار” صادر کرده است تا پروژه های رقیب از تکرار عمده کد پایگاه خود جلوگیری کنند. این نوع توسعه در رمزارز غیر معمول نیست: Binance Smart Chain اساساً بازسازی Ethereum است ، همانطور که بلاک چین Quorum JPMorgan، اکنون متعلق به ConsenSys است.

این فقط برای دوره است. از Xerox به Macintosh اپل تا Microsoft Windows یک خط مستقیم وجود دارد که هر تکرار ایده های خوب قبلی را از بین می برد. این حکم جدید اجازه تولید مجدد کل سیستم عامل ها یا طرح های تلفن های هوشمند را نمی دهد (مگر اینکه از قبل منبع باز داشته باشند) ، اما روشن می کند که بیت های خاصی از کد – حتی به صورت اختصاصی – عملکرد سودمندی دارند و به تعبیری متعلق به جهان.

آزمایشگاه های پروتکل ، فروشگاه منبع آزاد پشت Filecoin و IPFS ، خلاصه ای از ” دادگاه” را از طرف Google ارسال کرد. مارتا بلچر ، یک وکیل فناوری و مشاور خارج از آزمایشگاه های پروتکل ، درباره بزرگنمایی گفت: “TL؛ DR [تصمیم دیوان عالی کشور] هر زمان که شما از یک رابط کاربری UI یا API استفاده می کنید ، اساساً همیشه استفاده عادلانه ای خواهد بود.” . تصمیم واقعی فراتر از آنچه بلچر پیش بینی کرده بود است.

جاستیس استیون برایر برای اکثریت 6-2 نوشت: “گوگل یک رابط کاربری را مجدداً اجرا کرد ، فقط آنچه لازم بود تا کاربران بتوانند استعدادهای بالغ شده خود را در یک برنامه جدید و تحول آفرین استفاده کنند ،”. البته اوراكل با این تصمیم مخالفت كرد و گفت: این تصمیم ضد رقابت است. یک نماینده در بیانیه ای گفت: “سیستم عامل Google فقط بزرگتر شد و قدرت بازار بیشتر شد.”

هنوز سوالات طولانی وجود دارد. برای اولین بار ، دادگاه در مورد اینکه آیا می توان از رابط برنامه نویسی رابط (API) استفاده کرد ، تصمیم نگرفت ، اما استدلال کرد که گویا حق چاپ Oracle وجود دارد.

” این مورد جالب است. قبلاً به این صورت بود که استفاده منصفانه یا فهمیدن اینکه کاربرد منصفانه چیست ، برای هیئت منصفه سوال بود ، یعنی هرگز روشن نبود. ” “آنچه در اینجا اتفاق افتاده است ، و هیچ کس انتظار آن را نداشته است ، دیوان عالی کشور به عنوان یک قانون مورد استفاده عادلانه قرار گرفته است. برای تصمیم گیری در مورد استفاده مجدد از یک رابط ، برای استفاده نیازی به هیئت منصفه ندارید ، که بیشترین پیشرفت را از قلمرو عدم قطعیت ، ناخواسته بیرون می آورد. خطوط روشن و واضح – برای فضای منبع باز واقعاً مهم است. ”

از آزمایشگاه های پروتکل معمولاً به عنوان آنتاگونیست Big Tech استفاده می شود. من از بلچر پرسیدم که آیا فکر می کند در این مورد ریشه یابی عجیب و غریب برای Google دارد. او پاسخ داد:

“غالباً گروه های آزادی مدنی شاکی هستند یا کارهای ناپسندی را انجام داده اند زیرا یک پرونده اگر به مرحله تصمیم گیری برسد ، می تواند بر بسیاری از بازیگران خوب تأثیرات بد بگذارد.”

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .