DAO چیست؟

0

DAO چیست؟

یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز یا DAO ، یک سازمان نظارتی یا شرکتی است که به جای افراد با کد کار می کند. مدافعان استدلال می کنند ، DAO راهی برای ساختار سلسله مراتبی کمتر سازمان ها یا شرکت ها ایجاد می کنند ، سرمایه گذاران مستقیماً جهت گیری شرکت ها را بر خلاف رهبران تعیین شده هدایت می کنند.

طرفداران DAO معتقدند Ethereum می تواند ایده آینده نگرانه را جانی دوباره ببخشد. Ethereum دومین ارز رمزنگاری شده از نظر سرمایه است . بزرگترین بستر برای استفاده از فناوری پشتیبان ارز رمزنگاری شده – بلاکچین – برای استفاده های بیشتر از پول است. استدلال این است که اگر بیت کوین می تواند واسطه ها را در پرداخت آنلاین از بین ببرد ، آیا فناوری مشابه یا مشابه می تواند همین کار را برای دلالان در شرکت ها انجام دهد؟ چه اتفاقی می افتد اگر کل سازمان ها بتوانند بدون حضور یک رهبر یا مدیر عامل شرکت ، در این فعالیت شرکت کنند.

بسیاری DAO را یکی از عالی ترین ایده های ناشی از Ethereum می دانند و بسیاری معتقدند که تحقق این ایده در دنیای واقعی احتمالاً منجر به تصمیم گیری عاقلانه نخواهد شد.

اما برخی دیگر فکر می کنند ایده سازمانی با کنترل غیرمتمرکز نویدبخش است و برای زنده نگه داشتن آن در حال آزمایش هستند. اولین آزمایش از این دست ، که به درستی “DAO” نامیده می شود ، در سال 2016 ایجاد شد و در نهایت به دلیل آسیب پذیری فنی 50 میلیون دلاری شکست خورد. با این حال ، سازمان هایی مانند آراگون ، کولونی ، MakerDAO و غیره در حال بهبود بخشیدن از جایی هستند که DAO  متوقف شده است.

یک ماشین بی راننده بعنوان DAO

تصور کنید: یک اتومبیل بدون راننده در نقش یک سواری ، اساساً یک Uber خودرو ، به اطراف سفر می کند. این ماشین براساس متغیرهایی که برای مقابله با آنها لازم است  بر طبق  برنامه ریزی اولیه دقیقاً می داند چه کاری انجام می دهد. مسافران را پیدا می کند ، آنها را حمل و نقل می کند و مجوز خدمات حمل و نقل خود را نیز می پذیرد.

سرویس اشتراک خودروهای بدون راننده از نظر تئوریک می تواند مانند DAO کار کند. (مجموعه اسمیت / گادو / گتی ایماژ)

پس از گذاشتن مسافر ، این ماشین با استفاده از اتر(توکن وابسته به  Ethereum ) برای پرداخت هزینه های استفاده از برنامه های غیرمتمرکز به کاربرده شده – از سود خود برای شارژ خود پرداخت میکند.

این خودرو فقط یکی از ناوگان وسایل نقلیه متعلق به DAO است. همانطور که اتومبیل ها اتر بدست  می آورند، پول به سهامدارانی برمی گردد که در واحد تجاری سرمایه گذاری کرده اند.

این یک “آزمایش فکری” است که توسط مایک هیرن ، مشارکت کننده سابق بیت کوین ، برای شما آورده شده است و در آن توضیح می دهد که چگونه ارزهای رمزپایه و بلاکچین ها می توانند به سازمان های بدون رهبر در آینده کمک کنند. آنچه هیرن توصیف کرد ، یکی از موارد استفاده خیالی برای DAO است ، ایده ای که پس از مدت کوتاهی پس از انتشار بیت کوین در سال 2009 ، در جامعه رمزنگاری ها مورد توجه قرار گرفت.

DAO FAQ

چرا یک شرکت با کد اداره میشود؟

به گفته مدافعان ، یک مزیت ذاتی DAO این است که این سازمان ها می توانند سازمان های عادلانه تری را نسبت به نوع انسان اداره کنند.

امروزه بیشتر شرکت ها رهبرانی دارند که گاه تصمیمات یک جانبه ای می گیرند که بر کل شرکت تأثیر می گذارد. DAO این نوع تصمیم گیری را غیرممکن می کند. ذینفعان (یعنی سرمایه گذاران در شرکت) کنترل مستقیم تری بر نحوه عملکرد شرکت دارند.

DAO چگونه کار میکند؟

به طور خلاصه ، هدف DAO کد گذاری برخی قوانین برای سوق دادن شرکت یا سازمان از ابتدای راه اندازی است.

DAO بر اساس قراردادهای هوشمند Ethereum استوار است ، که می تواند برنامه ریزی شود تا فقط در صورت تحقق برخی شرایط ، وظایف خاصی را انجام دهد. این قراردادهای هوشمند را می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که به طور خودکار وظایف معمولی شرکت را انجام دهد ، مانند پرداخت وجوه تنها پس از توافق درصد معینی از سرمایه گذاران برای تأمین بودجه یک پروژه.

بطور خلاصه هدف DAO کدگزاری قوانین  قطعی برای ارتقاء شرکت یا سازمان ها از مبداء میباشد.

DAO بر اساس قراردادهای هوشمند Ethereum استوار است ، که فقط در صورت تحقق شرایط خاص می تواند برنامه ریزی شود تا کارهای خاصی را انجام دهد. این قراردادهای هوشمند را می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که به طور خودکار وظایف معمولی شرکت را انجام دهد ، مانند پرداخت وجوه تنها پس از توافق درصد معینی از سرمایه گذاران برای تأمین بودجه یک پروژه.

بسیار میبینند که DAO راهی برای تضمین دقیق تر دموکراسی  است که در آن سهامداران میتوانند به اضافه کردن یک قانون ، تغییر قانون و اخراج یک عضو و امثال آن رای بدهند.DAO  قادر به تغییر نیست مگر اینکه سهامداران و یا مردم رای به تغییر آن دهند.

برخی از ویژگی های پیشنهادی DAO عبارتند از:

بدون سلسله مراتب: اغلب مدیریت سلسله مراتبی وجود ندارد. سهامداران معمولاً به جای رهبران یا مدیران تصمیم می گیرند.

شفاف سازی: کد منبع باز است ، به این معنی که هرکسی می تواند آن را مشاهده کند. در بلاکچین ، هر کسی می تواند تاریخچه را اسکن کند تا ببیند چگونه تصمیم گیری شده است.

دسترسی آزاد: هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد می تواند توکن های DAO را در دست داشته باشد یا آنها را بخرد ، بنابراین به آنها قدرت تصمیم گیری در DAO را می دهد.

تغییرات دموکراتیک: سرمایه گذاران می توانند با رأی دادن به پیشنهادهای جدید ، قوانین DAO را تغییر دهند.

استخدام: یک DAO حتی می تواند استعدادهای بیرونی را استخدام کند ، زیرا هنوز وظایفی وجود دارد که فقط انسان ها می توانند انجام دهند. به عنوان مثال ، ماشین بدون راننده در DAO که در بالا توضیح داده شد ، می تواند به طور خودکار تعمیرکار را استخدام کند ، بر اساس گزارش هایی که حسگرها هنگام آسیب دیدگی به DAO گزارش می دهند.

آیا DAO از قبل آزمایش آزموده شده است:  

بله. شناخته شده ترین تلاش برای  جایگزین کردن چنین سازمانی “DAO” نامیده شد.

DAO در سال 2016 راه اندازی شد ، ظرف چند ماه شکست خورد ، اما هنوز هم نمونه ای برجسته برای آنچه که مردم در هنگام صحبت در مورد فناوری در ذهن دارند ، است.

این طرح برای سرمایه گذاران DAO بود که متناسب با میزان سرمایه گذاری در پروژه ، توکن دریافت  می کنند. با استفاده از این توکن ها آنها می توانند به هر پروژه ای رأی دهند. برای انتخاب پروژه هایی برای سرمایه گذاری ، به “خرد جمعی” وابسته  است . این عقیده كه تصمیمات گرفته شده توسط گروه عظیمی از مردمی كه رای می دهند ، نسبت به یك مدیر واحد ، یا حتی چندین مدیر كه تصمیم می گیرند ، اغلب نتایج بهتری دارد.

اگر پروژه هایی که در آنها سرمایه گذاری شده سود داشته باشد ، سود آن بین سرمایه گذاران توزیع می شود.

چرا DAO شکست خورد؟

براحتی میتوان دید که چرا “کد غیر قابل توقف” می تواند یک مشکل  آسان امنیتی ایجاد کند. این مشکل DAO بود. معلوم شد اشکالی وجود دارد که به یک بهره بردار اجازه می دهد وجوه مسدود شده  در سازمان را بدزدد. ناظران مشاهده کردند که مهاجم به آرامی بودجه DAO را تخلیه می کند ، اما آنها نمی توانند کاری برای جلوگیری از آن انجام دهند. از نظر فنی ، هکر هنگام استقرار از قوانین پیروی می کند.

رمزگذاران اصلی Ethereum تاریخ معاملات را معکوس کردند تا سرمایه های را به صاحبانشان بازگردانند – تصمیمات بحث برانگیزی  که منجر به شکاف در جامعه شد. بهترین راه برای کنترل وضعیت مشابه در آینده هنوز جای بحث دارد.

برخی از مشکلات DAO چیست؟

همانطور که در DAO نشان داده شده است ، کد غیر قابل توقف می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. تغییر قوانین DAO پس از استقرار در بلاک چین Ethereum دشوار است. همان چارچوبی که مانع از تغییر یک شخص یا نهاد در سازمان بدون اجماع جامعه می شود نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اصلی ترین مسئله این است که هرگونه شکاف در چارچوب به راحتی برطرف نمی شود. این می تواند منجر به سرقت احتمالی ، از دست دادن پول یا عواقب فاجعه بار دیگر شود.

تالیف توسط Alyssa Hertig

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .